czech english

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 150 Kč (6 Euro)
naše cena 200 Kč (8 Euro)
naše cena 3 900 Kč (163 Euro)

UMĚNÍ TINGATINGA
O umění tingatinga

Základní charakteristika

Tingatinga je unikátní malířský styl z jižní Tanzanie. Motivy obrazů Tingatinga obvykle vycházejí z africké přírody a odhalují dávné hluboké pouto člověka s přírodou. Díky pestrým barvám a elegantní jednoduchosti z nich vyzařuje pohoda a energie. Někdo by mohl říci, že se jedná o naivní umění vhodné jen do dětských pokojů, nicméně obrazy Tingatinga už byly draženy například i v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích. Vítejte na webu TingaTingaShop.cz, kde se můžete na chvíli ponořit do fascinujícího světa TINGATINGA!

Z historie

Edward Saidi Tingatinga (© Jesper Kirkenes)

Na počátku stál muž jménem Edward Saidi Tingatinga (1937-1972), který pocházel z etnika Makua v jižní Tanzanii. Edward přišel v roce 1961 za prací do Dar es Salaamu, hlavního města Tanzanie. Vystřídal několik zaměstnání a zprvu se věnoval malbě jako svému koníčku. Prvotní inspirací mu byly malby, které vídal již ve vesnicích v jižní Tanzanii. Zde si dodnes někteří lidé zdobí vnější stěny domů různými motivy ze života lidí i zvířat.
Po několika letech se Edward mohl začít plně věnovat malbě, protože jeho díla se dobře prodávala. Zcela novým způsobem maloval pestré motivy afrických zvířat. Jeho umění se postupně dostávalo stále větší pozornosti a proslulosti. V roce 1972 byl však Edward Tingatinga nešťastnou náhodou zastřelen při dopravní kontrole.
V malování tímto stylem pak pokračovali Edwardovi žáci pocházející z jeho příbuzenstva, např. Gaspar Tedo, Simon Mpata, Adeus Mandu, Ajaba nebo Salum Mussa. K nim se postupně přidávali další umělci, takže dnes již ve stylu Tingatinga tvoří více než sto malířů organizovaných ve sdružení "Tingatinga Arts Cooperative Society" (TACS). Značka TACS je zárukou originálního a kvalitního umění stylu Tingatinga.

 

Ze života malířů

Umělci tvoří svá díla přímo na ulicích nebo ve společné budově Morogoro Stores v Dar es Salaamu, kterou spravuje jejich sdružení TACS. Malují na plátno nebo sololitové desky olejovými syntetickými barvami. Je téměř zázrakem, že tito umělci dokážou vytvořit tak nádherná díla v tak tvrdých ekonomických podmínkách. Přitom mnoho talentovaných umělců si pouze svojí tvorbou na přežití své rodiny ani nevydělá.
Většinu obrazů koupí turisté, pro které je Dar es Salaam zastávkou na cestě do národních parků. Velká kvalitní plátna nejlepších malířů však zdobí i světová muzea a galerie. Obrazy Tingatinga jsou oblíbené především v Itálii, Švýcarsku, Německu, Skandinávii, Japonsku a Kanadě. První ukázky této původní výtvarné tvorby jsme přivezli do České republiky v roce 2006. Cílem tohoto webu je vzbudit zájem o styl Tingatinga a také přilákat malířům tolik potřebné potencionální zákazníky.

Text a foto: Ilona Bittnerová www.africkeumeni.cz