Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. UMĚNÍ TINGATINGA
  3. Autorská práva
Novinky

Rozesíláme přibližně každé čtvrtletí.

Autorská práva

 

Tvorba umění Tinga Tinga bývá často jediným možným zdrojem obživy pro malíře a jejich rodiny. Každý umělec v ČR vlastní práva ke svým dílům a ta nesmějí být využita bez jeho vědomí, svolení a odměny za využití díla. Afričtí umělci mají práva také! Neberme jim je, zvláště, když je získání práv tak snadné a levné. 

Obrazy Tinga Tinga mohou krásně ozdobit zeď ve vašem domě, bytě neko kanceláři, mohou však být mnohem více než pouhou interiérovou dekorací. Často jsou využívány např. pro ilustraci knihy nebo její přebal, jako grafika na webu a podobně. 

JAK JSOU OBRAZY TINGATINGA CHRÁNĚNY?

Tak zvaný zákon o autorských a dalších právech v Tanzanii z roku 1999 (Tanzania Copyright and Neighbouring Rights Act) dává umělcům autorské právo vztahující se na jejich umělecká díla.

Podle tohoto zákona není povinností umělce svá díla registrovat kvůli tomu, aby na ně mohl uplatnit své autorské právo. Umělec získává autorské právo automaticky, když své umělecké dílo dokončí.

Umělci TingaTinga svá díla ale často registrují u Společnosti pro autorská práva v Tanzanii (Copyright Society of Tanzania = COSOTA), aby měli doklad o autorském právu, a jsou také registrováni u Národní umělecké rady Tanzanie (National Arts Council of Tanzania = BASATA), která podporuje práva umělců.

PLATÍ AUTORSKÁ PRÁVA NA OBRAZY MEZINÁRODNĚ?

Něco jako „mezinárodní autorské právo“, které by automaticky chránilo umělecké dílo po celém světě, neexistuje. Většina zemí však nabízí ochranu pro zahraniční díla podle mezinárodních konvencí a dohod o autorských právech. Jednou z nejdůležitějších konvencí iniciovanou Světovou organizací duševního vlastnictví (WIPO) je Bernská úmluva o ochraně literárních a uměleckých děl podepsaná 164 zeměmi.

CO SE STANE, KDYŽ SI KOUPÍM OBRAZ?

Pokud si nakupující zakoupí originální umělecké dílo, kupuje si malbu, nikoli práva na její další reprodukci. Autorské právo zůstává umělci.

CHCI TISKNOUT POHLEDY!

I když si zakoupíte originální obraz, musíte mít povolení od vlastníka autorského práva na jeho další reprodukci. To získáte pomocí licenční smlouvy s umělcem a společenstvím Tinga Tinga (Tinga Tinga Cooperative).

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz