Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. UMĚNÍ TINGATINGA
  3. Co je TingaTinga
Novinky

Rozesíláme přibližně každé čtvrtletí.

O umění tingatinga

 

Tingatinga je unikátní malířský styl z jižní Tanzanie.

Obrazy jsou nejčastěji malovány syntetickými barvami, které dodají barvám živější nádech a lesk. Umělci tvoří svá díla přímo na ulicích. Motivy obrazů Tingatinga obvykle vycházejí z africké přírody a odhalují dávné hluboké pouto člověka s přírodou.Díky pestrým barvám, přírodním nekomplikovaným motivům a nevšednímu pojetí z obrazů Tinga Tinga doslova tryská energie, pohoda a vyváženost. Na první pohled se může Tinga Tinga jevit jako naivní umění vhodné pouze do dětských koutů a pokojíčků, nicméně tyto obrazy byly draženy například i v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích.

 

  

Ze života malířů

Umělci tvoří svá díla přímo na ulicích nebo ve společné budově Morogoro Stores v Dar es Salaamu, kterou spravuje jejich sdružení TACS. Malují na plátno nebo sololitové desky olejovými syntetickými barvami. Je téměř zázrakem, že tito umělci dokážou vytvořit tak nádherná díla v tak tvrdých ekonomických podmínkách. Přitom mnoho talentovaných umělců si pouze svojí tvorbou na přežití své rodiny ani nevydělá.
Většinu obrazů koupí turisté, pro které je Dar es Salaam zastávkou na cestě do národních parků. Velká kvalitní plátna nejlepších malířů však zdobí i světová muzea a galerie. Obrazy Tingatinga jsou oblíbené především v Itálii, Švýcarsku, Německu, Skandinávii, Japonsku a Kanadě. První ukázky této původní výtvarné tvorby jsme přivezli do České republiky v roce 2006. Cílem tohoto webu je vzbudit zájem o styl Tingatinga a také přilákat malířům tolik potřebné potencionální zákazníky.

Text a foto: Ilona Bittnerová www.africkeumeni.cz

Z historie

 

Umění Tinga Tinga má své kořeny v africké tradici zdobení chýší. Takové chování bylo zaznamenáno zejména v jižní Tanzanii, ve vlasti zakladatele tohoto umění Edwarda Saidi Tingatinga (1937-1972). Původně se obrazy malovaly z pigmentů nalezených v přírodě a hlavními motivy byli lidé a zvířata. Toto umění bylo později realizováno už ne na stěny chýší, ale na dřevěné desky. Po té, co se odstěhoval Tingatinga se svou rodinou do Dar es Salamu za lepší prací, přesunulo se i centrum umění zde. Umění získávalo stále větší popularitu nejen u místních obyvatel, ale také u turistů. Časem byly dřevěné destičky vyměněny za plátno - pro snadnější transport letadlem.

 

Edward Saidi Tingatinga (1937-1972) pocházel z etnika Makua v jižní Tanzanii. Edward přišel v roce 1961 za prací do Dar es Salaamu, hlavního města Tanzanie. Vystřídal několik zaměstnání a zprvu se věnoval malbě jako svému koníčku. 


Po několika letech se Edward mohl začít plně věnovat malbě, protože jeho díla se dobře prodávala. Zcela novým způsobem maloval pestré motivy afrických zvířat. Jeho umění se postupně dostávalo stále větší pozornosti a proslulosti. V roce 1972 byl však Edward Tingatinga nešťastnou náhodou zastřelen při dopravní kontrole.


V malování tímto stylem pak pokračovali Edwardovi žáci pocházející z jeho příbuzenstva, např. Gaspar Tedo, Simon Mpata, Adeus Mandu, Ajaba nebo Salum Mussa. K nim se postupně přidávali další umělci, takže dnes již ve stylu Tingatinga tvoří více než sto malířů organizovaných ve sdružení "Tingatinga Arts Cooperative Society" (TACS). Značka TACS je zárukou originálního a kvalitního umění stylu Tingatinga.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz